Blanky stránky

- výtvarné a tvořivé kurzy Příbram -

- akreditované kurzy u MŠMT pro DVPP -

Arteterapie

Živá a mrtvá voda

V květnu 2008 jsem se zúčastnila na Západočeské univerzitě v Plzni Mezioborové konference "Umění ve výchově, prevenci a expresivní terapii".

Mimo jiné jsem se zde seznámila s technikou, kterou její autorka Mgr. Jana Lieblová nazvala "Živá a mrtvá voda".

Živá a mrtvá voda

Srovnávací analýza užití shodné arteterapeutické techniky u různých cílových skupin.

Několik arteterapeutů zadalo svým klientům z různých institucí shodnou introspektivní arteterapeutickou techniku a poté porovnávali jednotlivé výstupy. Věkové rozmezí klientů bylo od 7 do 93 let. Stručný závěr byl, že lidé z různých oblastí, různého věku, různého zázemí se v určitých fázích života a prožívajících životních krizích shodují ve svých výtvarných projevech.

Zajímavostí byla arteterapeutická technika, kterou používali. Má název „Živá a mrtvá voda“ a vychází z obrazů (už nevím koho – pokud to poznáte, budu ráda za informaci) – jde o bílý čtverec s černou přímkou a černý čtverec s bílou přímkou. My nedostali k práci čtverce, ale kola: černé a bílé. Černé symbolizovalo naši studánku s mrtvou vodou a bílým papírem nebo pastelkou jsme na něj měli ztvárnit, co nemáme rádi, co nám nedělá dobře. Na bílé papírové kolo – naši studánku s živou vodou - jsme naopak měli černým papírem, fixou nebo tužkou znázornit, co máme rádi, co nám dělá radost. Samozřejmě jako ve všem byla nejdůležitější interpretace autora.

 

Poslední komentáře
23.08.2013 12:55:55: Ahoj, na toto téma jsem udělal tři pokusy, je velmi důležité z jakého prostředí voda přitéká. Živou ...