Blanky stránky

- výtvarné a tvořivé kurzy Příbram -

- akreditované kurzy u MŠMT pro DVPP -

Práce se seniory a dětmi

Hraní s barvou

Hraní s barvou

 

Práce s klovatinou

1) klovatinou nakreslete motivy na papír, po uschnutí papír přetřete tuší nebo rozředěnou olejovou nebo akrylovou barvou. Po zaschnutí klovatinu smyjte pod tekoucí vodou. Zůstanou bílé kresby na barevném papíře. Postup lze několikrát opakovat, postupovat od nejsvětlejšího odstínu k tmavšímu.

2) celý papír tence přetřeme klovatinou a do ještě mokrého lepidla zapouštíme kapky tuše.

3) klovatinou jde i tiskat a poté pokračovat jako v bodě 1).

 

Ornamenty pomocí barevných provázků

Tenký provázek nebo nit namočíme v barvě (vhodná tuš, vodovka, plakátová barva) a necháme volné jen konce, které budeme držet v ruce. Nabarvenou nit položíme na čtvrtku přeloženou v půli (jako přáníčko), nit zavřeme dovnitř, přitlačíme rukou a poté nit vytáhneme. Vzniknou velice zajímavé obrazce, které děti překvapí. Je možné kombinovat více barev na jednom obrázku, nebo přidat barvy perleťové. Je možné nechat děti domalovat, co nám obrázek připomíná.

 

Rozpíjení barev – akvarely:

1) čtvrtku si namočíme vodou (pomocí velkého štětce) a poté malým štětečkem zapouštíme do vlhkého papíru vodovky nebo tuše. Sledujeme, jak se barvy rozpíjejí, míchají, prolínají. Po zaschnutí můžeme vystříhat různé tvary, se kterými se dá dále pracovat formou koláže apod.

2) jiná varianta je, nechat rozpitý obrázek pár minut zaschnout a poté ho celý smýt pod proudem vody. Nikdy se barva nevymyje na 100%, něco zůstane. Na dětech poté je, popřemýšlet, co jim skvrny připomínají a popřípadě je domalovat (temperou, pastelkami, fixami). Zde je důležitý moment překvapení, často se smyje to, co jsme chtěli nechat, a objeví se, co jsme nečekali.

3) do mokré vodové barvy lze stříkat inkoustem nebo tuší.

4) balicí papír z hedvábného papíru – hedvábný papír složte a zapouštějte barvy, nechte kvalitně uschnout, teprve poté ho rozložte.

5) můžeme místo normálního papíru použít pauzovací papír, navlhčit ho (např. pomocí rozprašovače) a zapouštět barvy – hezky vypadají anilinové barvy. Papír lze použít na stínítko, na lampion, jako dekorace do oken (falešná vitráž) ap.

 

Netradiční barvy:

Instantní káva – kávou můžeme malovat jako normální vodovou barvou, můžeme ji zapouštět do kuchyňských papírových utěrek (rovných nebo zmuchlaných), můžeme s ní i mořit různé materiály (např. pedig).

Černý čaj – viz. káva. (Na půl hrnku i 4 sáčky – vznikne „medový“ odstín.)

Domácí barva z mouky – namícháme si barvu z hladké mouky, vody a potravinářského barviva (lze použít i temperu nebo akrylku). Můžeme přidat sůl – po zaschnutí budou v barvě vidět krystalky soli. Konzistence jako smetana.

Mýdlová barva – rozpustíme mýdlové vločky ve vodě a vmícháme do nich barvivo.

Lihové mořidlo na dřevo – malujeme štětcem, kapeme kapátkem nebo jinak nanášíme na papír. Je vhodné po uschnutí celé přežehlit. Vznikají zajímavé obrazce.

Škrobová barva – cca. 3 lžíce škrobu rozmícháme v trošce studené vody a vlijeme do ½ litru vařící vody (bramborový škrob ztuhne ihned, kukuřičný a pšeničný se musí asi 2 minuty povařit). Konzistence by měla být jako med a bez žmolků. Takto připravený škrob můžeme tónovat barvou nejlépe akrylovou (nebude pouštět). Barva je po zaschnutí částečně omyvatelná. Techniky práce se škrobovou barvou: a) naneseme na papír pomocí štětce různé barvy – do barev můžeme rýt a tiskat pomocí škrabek apod. b) barvu naneseme na sklo, částečně odsajeme zmuchlanými novinami a přitiskneme papír, po sejmutí na papíru efekt mramoru. c) na papír natřeme bezbarvý nebo i barevný škrob – na to položíme zmuchlaný a opět narovnaný hedvábný papír, sejmeme a necháme uschnout (hedvábný papír nám do škrobu zapustí barvu, je možné ho nechat uschnout a použít vícekrát, také postup lze opakovat od světlé barvy po tmavou). d) na potravinovou fólii naneseme barevný škrob nebo samotné akrylové barvy, namuchláme a na to položíme papír, sejmeme – opět efekt mramoru. Barvy - můžou být různě namíchané. e) barevný škrob nanášíme na papír pomocí molitanového válečku, molitanové houby, pomocí tiskátek apod. f) na hladkou plochu (sklo) naneseme škrobové barvy, na ně položíme zmuchlaný nebo přeskládaný papír, sejmeme, poté na zbytek barvy položíme čistý papír a sejmeme (pozitiv x negativ). g) necháme děti malovat prsty (baví to i dospělé :-) h) škrobové barvy nebo akrylové barvy jde nanášet i na euro fólii. Do akrylových barev můžeme před přiložením papíru vyrýt vzory, ornamenty... Tip místo škrobu lze použít i tekuté lepidlo např. Herkules. Do ještě mokrých barev se mohou nasypat třpytky.

 

Malování svíčkou nebo mastnými pastely

1) svíčkou nebo pastely malujeme na bílý nebo světle barevný papír – celý papír poté přetřeme barvou (temperou, vodovkou, tuší). Malba vystoupí na povrch. Postup lze několikrát zopakovat, ale vždy je nutné použít tmavší odstín. Tip celý obrázek můžeme přetřít i černou voskovkou a teprve potom rýt. Ale chce to přitlačit.

2) namalujeme obrázek voskovými pastely (nejlépe tak, aby byl vyplněn celý povrch), poté papír zmačkejte (i opakovaně), poté celý obrázek přemalujte (plakátovou, vodovou barvou), obrázek umyjte pod tekoucí vodou a žehličkou přes novinový papír přežehlete.

3) zajímavý vzor vznikne, položíme-li papír na hrubý povrch a poté přetíráme voskovým pastelem (lze použít například struhadlo), po přetření barvou vzor vystoupí na povrch.

4) necháme děti malovat tvary na hladký papír voskovkami, poté celý papír přejedeme žehličkou.

5) encaustika (malování žehličkou pokrytou voskem). Viz. moje kurzy.

 

Čím jde malovat: kartáčkem na zuby, kartáčkem na ruce, kartonem, nastříhaným kartonem do trojúhelníčků (vytvořené zuby), hřebenem, stěrkou na námrazu na autě, vidličkou, otočeným štětcem, molitanovým válečkem, molitanovou houbičkou, vatovou tyčinkou na čištění uší, prsty :-)

 

Tisky: lze tiskat korkovým špuntem, dětskými dřevěnými kostkami, na karton můžeme nalepit zkroucený provázek, těstoviny do polévky (nudle nebo hvězdičky), kousek kuchyňského molitanového hadříku a tiskat (z tohoto materiálu jde dobře stříhat jednoduché tvary), tiskat lze i do spirály smotaným kouskem látky (šneci), rovné čáry vytvoříme hranou pravítka, oblouky vytvoříme zahnutou lepenkou, do mokré barvy nebo škrobové barvy jde tiskat nebo obtiskovat hedvábný papír (vystříhané tvary nebo zmuchlaný), tiskat bublinkovou fólií, bramborovými tiskátky, tiskátka (tvary) z vystříhaného kartonu (na zadní stranu lze nalepit korkový špunt, aby se nám tiskátko lépe drželo), tiskání prsty nebo celou rukou (klouby, bříška prstů, dlaně), tiskání pomocí potravinové fólie – na fólii naneseme barvu, na kterou přitiskneme papír, lehce přetřeme a poté papír sejmeme (fólie může být vyrovnaná nebo zmuchlaná), místo fólie lze použít i tabulku skla (barvy na skle můžeme různě míchat a roztírat), tisk přes šablonu (papírovou, plastovou), tisk hrdlem láhve, skleničkou, „vykrytí“ snímatelnou lepenkou – vystříháme tvary ze snímatelné lepenky (žlutá tenká) a nalepíme na papír, po nanesení a uschnutí barvy lepenku odstraníme, zrcadlové otisky – přeložíme papír v půli, na jednu stranu naneseme barvu, přeložíme a přitlačíme.

Efekty: stříkání kartáčkem přes sítko, do barevných kapek lze foukat brčkem (vznikají velice zajímavé střapaté skvrny, které děti mohou domalovat např. ohňostroj, keře se šípky, květy, brouci), skvrny lze rozfoukávat i na předem nabarveném papíře, tuše jdou také zapouštět do mokré klovatiny, na papír jde malovat lepidlem z dávkovače (Herkules) nebo tavnou pistolí – po zaschnutí přetřít barvou, případně ještě perleťovou barvou nebo patinou (místo patiny jde použít krém na boty), lze smotat kousek krepového papíru, namočit ho do barvy a pak s ním malovat (krepový papír pouští barvy), kousek lepenky hranou namočíme do barvy, kolmo přiložíme k papíru a otáčíme (buď dokola – vznikne „mašlička“, nebo jen jednou stranou – vznikne „trojúhelník“, děláme-li jen tahy, vzniknou čtverce nebo obdélníky), papírem nebo štětcem lze otáčet o 90° (vznikají kolečka barev), barvu jde z papíru odsávat (houbou, molitanem, papírovou utěrkou, suchým štětcem, zmuchlanými novinami), zajímavě vypadá malujeme-li suchým štětcem a trochou akrylové barvy – namáčíme jen špičku štětce (vyniknou „chloupky“ štětce).

 

Doplňkové materiály:

Tradiční:

Třpytky - Glitter glue, Glitter Line, sypané třpytky do lepidlem přetřené barvy – v ploše, nebo nakreslené tvary (lze nahradit třpytkami, hvězdičkami nebo ornamenty na nehty – u Vietnamců á 20 kč), papír je nutné pak oklepat.

Netradiční:

Sůl - celý papír přetřeme hodně zředěnými vodovými barvami a poté posypeme solí (nejlepší je sůl na hedvábí nebo pekařská sůl). Sůl odsaje vodu a vytvoří zajímavé efekty.

Alkohol a sůl - postup je stejný, jen před nasypáním soli pokapeme papír alkoholem.

Třpytky z rozbitých vánočních ozdob – ozdoby rozdrtíme na prášek a použijeme.

 

Pomůcky vhodné nejen pro děti:

Kelímek z PET lahve – odstřihneme spodní část a vrchní část s hrdlem. Hrdlo otočíme, vložíme do dolní části láhve a přilepíme izolepou. Barva se nevylije, když dítě barvu převrhne (mimochodem lze použít i jako lapač na vosy a mouchy – dovnitř nalijeme pivo a chycený hmyz už nevyleze :-) nejen kvůli alkoholu).

Místo štětců používám ve většině případů molitanové houbičky. Jak pro děti, tak pro seniory jsou velice vhodné – naučí děti, že i nepřesnost je krásná, smazávají se rozdíly, mezi dětmi, které malovat umí a které ne (často ty, co to neumí, mívají hezčí věci)...a senioři už často neudrží v ruce štětec, houbičku ano (dávám jim větší).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Žádné komentáře