Blanky stránky

- výtvarné a tvořivé kurzy Příbram -

- akreditované kurzy u MŠMT pro DVPP -

Práce se seniory a dětmi

Hvězdičky z čajových sáčků

Asi před půl rokem jsme začali se seniory skládat origami hvězdičky. Začínali jsme skládáním z použitých vánočních papírů. Pak přešli na skládání z poznámkových bločků, jsou barevné, s potiskem, bez potisku a přesné. Už jsme nemuseli stříhat čtverečky. Časem jsme se propracovali ke zpracování čajových sáčků.

 

Skládání z čajových sáčků je práce, která rozvíjí jemnou motoriku, přesnost, představivost, tvořivost a fantazii a v neposlední řadě také kooperaci, spolupráci. A vzhledem k tomu, že čajové sáčky voní, je to práce i voňavá.

Z čajový sáčků jsme tvořily s jednou vyjímkou od Velikonoc až do letních prázdnin. Ze začátku nám to moc nešlo, práce neubývala. Ale časem jsme přišly na to, že je lepší práci specializovat. Každý pracuje podle svých schopností a možností a také podle toho, zda ho to v daný okamžik baví. Jeden stříhá bílé okraje, druhý rozstřihuje čajový sáček v půli, další rozstříhává písmenka (např. pickwick), další ze vzniklých čtverečků skládá patřičné tvary, jeden kompletuje sady po osmi kusech a ten poslední slepí konečnou hvězdičku. Tento "manufakturní" postup práce se mi velice osvědčil - práce se zrychlila, tím, že každý dělá svůj krok, který dotáhne k dokonalosti, je se svou práci spokojen a ostatní ho pochválí za kvalitní přípravu. Neustále si však musíme dodávat sebevědomí - zvlášť, když to někomu vzhledem k momentální indispozici nejde (což je ve vyšším věku normální :-) ). Na závěr vždy všichni prohlédneme společnou práci, aby všichni věděli, na čem se ten den podíleli.

Tuto práci jako terapeutickou práci pro seniory mohu jedině vřele doporučit. Zkoušela jsem ji i s dětmi, ale často jim chybí právě zmiňovaná trpělivost.

Ve fotogalerii DD se můžete podívat na konkrétní výsledky naší práce - na co jsme vyrobené hvězdičky použili. Nejvíce nás bavili zápichy ke kytičkám :-)

 

Díky všem, co mi nosí čajové sáčky.

Žádné komentáře