Blanky stránky

- výtvarné a tvořivé kurzy Příbram -

- akreditované kurzy u MŠMT pro DVPP -

Práce se seniory a dětmi

Papier mache neboli kašírování

Jednoduchá a u dětí velice oblíbená technika. Využívám ji hlavně při výrobě destiček, které dále pomalováváme akrylovými barvami a zdobíme ubrouskovou technikou. Dají se s ní ale vyrobit i 3D objekty, jako například misky, talíře, létací balony, lampiony, masky aj.

Pro výrobu destičky si připravíme karton v odpovídající velikosti, na výrobu misky použijeme mističku (skleněnou nebo plastovou, miska se na konci vyndá) obalenou alobalem nebo igelitem. Na výrobu létacího balonu nebo lampionu budeme potřebovat obyčejný dětský balonek, který nafoukneme do odpovídající velikosti. A pak už jen lepidlo na tapety (v prášku nebo tekuté), velké množství novinového papíru a trpělivost.

Papír natrháme nebo nastříháme na pruhy asi 5x10 cm. V míse si rozmícháme lepidlo na tapety, konzistence by měla být asi jako řidší med. V rozmíchaném lepidle namáčíme jednotlivé kousky papíru a připravenou destičku (nebo cokoliv jiného) jimi polepujeme. Snažíme se dávat kousky pravidelně jeden vedle druhého, několik vrstev křížem přes sebe. Na destičku jsou potřeba 3 vrstvy, na misku minimálně 2x tolik.

Celé necháme důkladně uschnout, při teplém počasí nám výrobky budou schnout 2-3 dny, jinak i týden.

Žádné komentáře